Csinyálóház Szállás

9946 Velemér, Fő utca 7.
  • Csinyalohaz 1.jpg
  • Csinyalohaz 2.jpg
  • Csinyalohaz 3.jpg
  • Csinyalohaz 4.jpg
  • Csinyalohaz 5.jpg

 Adatok - a cserépedények képei - Csótár Rezső édesapjának edényei - a porta képei - a műhely képei - a bolt képeiajánlott őrségi szálláshely

orsegi_szallas

Csótár Rezső szentgyörgyvölgyi fazekasmester munka közben

Adatok

Csótár Rezső fazekasmester egy igazi őrségi fazekasdinasztia képviselője. A műhelye Velemér közelében van, az Őrséghez tartozó Szentgyörgyvölgyön. Itt gyakran látni vásárlókat, mégis mindig bőséges, megújuló kínálatát találjuk a hagyományos őrségi edényeknek. Fatüzelésű kemencét használ, amivel lassan már egyedül áll, hiszen mindenki áttér a kényelmesebb villanykemencékre. Vannak, akik szerint az igazán szép, változatos, eleven mázakat a fatüzelésű kemencék adják. Csótár Rezső a feleségével a hagyományos munkamegosztásban dolgozik. A férj korongoz és éget, a feleség pedig a tarkázásról gondoskodik kitűnő minőségben. 

Címe: Szentgyörgyvölgy (Őrség), Vörösmarty u. 33. 
Cikk: http://csotarrezso.uw.hu/ 
Telefon: 06(92)351-762.
Mobil: 06(30)547-3334.

 

A cserépedények képei

 

Csótár Rezső szentgyörgyvölgyi fazekasmester edénye a több ezer éves szárnyas napkorong minta őrségi változatával

 

velemeri_szallashely

 A pöttyös kancsó

 

orsegi_apartman

 Jellegzetes díszítésű tál

 

orsegi_lakosztaly

 Körben hegyek, középen a szójele

 

orsegi_szalashelyek

 Pöttyös kancsó mégegyszer

 

orsegi_maganszallashely

Cserépedények Csótár Rezső szentgyörgyvölgyi fazekas mester műhelyéből

 
Csótár Rezső édesapjának edényei

 

orsegi_szallashely_paraszthazban

 

orsegi_maganszallas

 

A porta képei

orsegi_szallashely

Csótár Rezső fazekas mester cégére Szentgyörgyvölgyön

 

orsegi_szallasok

 A porta és a műhely bejárata

orsegi_vendeghaz

 A régi őrségi fatüzelésű fazekaskemencék felett a tetőn szellőzőnyílást alakítottak ki, amiről a fazekasporta messziről megismerhető

 

orsegi_szallas

 Így néznek ki a kemencébe rakott edények az égetés előtt

 

orsegi_szallas

És így néz ki a fazekas mester a műhelye előtt

A műhely képei

 orsegi_szallas

 Az ablakban is cserépedények sora

 

orsegi_szallasok

 A fazekasműhely belülről

 

orsegi_apartman

 Sorakozó cserépedények

 

orsegi_lakosztaly

A pálinkásbutykosok a napsütésben derűsen várják a vevőt

 

orsegi_szallashely

 Műhelyrészlet

 

orsegi_lakosztaly

 Oklevelek

 

A bolt képei

orsegi_szallas

 Az utcafronthoz közeli épületben van az árukészlet java, ahol a vendégek válogathatnak

 

orsegi_vendeghaz

 a sok pöttyös edény közül

 

orsegi_panzio

 

 orsegi_vendeghaz

 

orsegi_szallas

 

orsegi_szallas_paraszthazban

 

orsegi_szallas

 

orsegi_szallas

 

 Ajánlott őrségi szálláshely

A veleméri Cserépmadár szállás (3 szoba, 11 ágy, 3 fürdőszoba, konyha, étkező/előtér) valamivel olcsóbb a Csinyálóháznál, mert nászutasok helyett inkább csoportoknak, baráti családoknak van teremtve s érvényesülhet a csoportkedvezmény.

 

 orsegi_szallas

A veleméri Cserépmadár szállás (egy 11 ágyas őrségi lakosztály) utcafrontja orgonavirágzáskor

Az öt fő elhelyezésére alkalmas Csinyálóház két hálóval, fürdőszobával és étkezőkonyhával várja a vendégeit (nászutas párnak, vagy gyermekes családnak ajánljuk). Árak és foglalás.

A véle egy portán található Cserépmadár szállás egy 3 szobás, 3 fürdőszobás, nagy konyhával és étkezővel rendelkező őrségi jellegű vendégház. Kisebb csorportnak ajánljuk, de szobánként is kivehető. Tel: 06205342780. Weblap: http://www.cserepmadar.hu, e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. A szállásdíj kifizethető SZÉP Kártya segítségével is. A veleméri Cserépmadár szállás nászutasok helyett inkább csoportoknak, baráti családoknak van teremtve. Egész ház (3 szoba, 3 fürdőszoba, konyha, étkező, 11 ágy).

 

orsegi_nyaralas_velemeren_szallas

A veleméri Cserépmadár szállás Belső szobája

 

Az Őrségben a falusi turizmus (szállás, vendégház, apartman, panzió és egyéb szálláshely fejlesztése) terén jelentős előrelépés történt az utóbbi években. Ennek köszönhetően sok panzió, vendégház, apartman (szebb szóval: lakosztály) és egyéb szállás nyílt meg az őrségi településeken. Van olyan őrségi falu, ahol nagyobb a turisztikai szálláshelyek fogadó kapacitása, mint a lakosság lélekszáma. Akinek van egy üres szobája, vagy háza; az már szállást, vendégházat, apartmant alakított belőle és bejelentkezett a falusi szállás kínálói közé. Ez természetes, hiszen minden őrségi család képes lehet egy kisebb szálláshely fenntartására. Megjelentek ugyanakkor a tőkeerős vállalkozók is, akik néha több százmilliós beruházással 50 főnél is nagyobb befogadóképességű panziók, vendégházak és szálláshelyek megjelenését segítették elő. Van olyan is, aki csak egy parasztházat újított fel s egy-két őrségi alkalmazottat távolról foglalkoztatva, megpróbálja kamatoztatni a befektetett tőkéjét. Gyakoribb, hogy egy-egy megüresedett őrségi ingatlant, vagy csak néhány szobát a rokonok hasznosítanak szálláshely céljára. A hírekben megjelent, hogy a gazdasági válság hatására a szálláshelyek harmada bezárt - ezt azonban a saját tapasztalataim alapján nem tudom alátámasztani. A szálláshelyek, panziók, vendégházak és magánszállások túlkínálata valóban teremtett némi feszültséget, de ez a szálláshelyek folyamatos fejlesztését eredményezi. A szállások versenye oda vezetett, hogy a szállás adása mellett ma már valami turisztikai többletet is kell nyújtani a falusi turizmus vándorainak. A tőkeerős szálláshely fürdési lehetőséget és éttermi szolgáltatásokat kínál (ez az összetettebb vállalkozási szerkezet úgy is kialakulhat, hogy egy fürdő, vagy étterem kezd szállás adásába - amire szintén van példa). Azonban a tőkeerős fejlesztéseknek is van korlátja. Akad rá példa, hogy a nagyobb panzió a magas rezsiköltség miatt nem lehet nyereséges és eladni is csak a beruházási költség töredékéért lehetne. Mert nem lehet minden őrségi szállás mellé rentábilis fürdőt és éttermet építeni.

 

orsegi_szallahely

A veleméri Cserépmadár szállás étkező-előtere; az asztalnál - Kossuth apánk, a nagyságos fejedelem és Esze Tamás képe alatt - egyaránt ült már a Rákóczi- és a Habsburg-család néhány képviselője is

 

A kisebb őrségi szállások többnyire valamilyen olcsó megoldást választanak s például kulturális programot és egyfajta őrségi hangulatot kínálnak. A szállás területén bemutatják az Őrség népi kultúráját - egy múzeumként berendezett helyiséggel, vagy a szállás múzeális értékű berendezésével. E kisebb őrségi szállások fennmaradását segíti még, hogy azt az elkülönült nyugalmat tudják biztosítani, amit a városok forgalmától menekülö vendég keres az Őrségben. Azaz itt egymásra talált a turisztikai kereslet és az, amit az Őrség lakossága a szállás terén nyújtani tud.

 

orsegi_szallas

A velemér Cserépmadár szállás Kamra szobája; ezek előtt az ablakok előtt állt Gyenese Botfaragó Gyula népművész faragópadja

 

A vendég nem ritkán azért jön e szép tájra, mert a szállás nyugalmát meghitt elkülönültségben kívánja élvezni a párjával, a családjával, vagy a barátaival. Falusi parasztházat keres, ahol megtapasztalhatja a csendet és a Őrség természeti szépségeit.  Miközben a nagy befogadóképességű panziók ezt csak csökkentett mértékben képesek biztosítani, a fogyatkozó őrségi lakosságszám miatt megüresedő szép házakból kialakítható kisebb szállások éppen ilyen célra alkalmasak. Ez azt jelenti, hogy a parasztházakból kialakított kis őrségi szállás is létjogosult, meg a nagyobb panzió is. Sőt, egymásra is vannak utalva, mert a nagyobb szálláshely éttermét és fürdőjét csak a közeli kis szallások vendégei tehetik rentábilissá; miközben a kis szállás vendégének is hasznára lehet a közeli étterem és medence.

 

orsegi_szallas

A szomszédasszony háza

 

Hogyan illeszkedik e képbe a veleméri Cserépmadár szállás és Csinyálóház? Hogyan tagozódik be az őrségi szállások, szálláshelyek, panziók, vendégházak, lakosztályok, parasztházból kialakított magánszállások és nagyobb szállodák sorába?  Nos, elsősorban az adottságok határozzák meg a lehetőségeket. Ezek a szállás céljára szolgáló veleméri épületek az egyik legyszebb (ha nem a legszebb) őrségi tájban épültek meg. A dombtetőn lévő szállások körül virágzó rétek, néhány száz méterre patakok és erdők találhatók. Jellemzője a portának és Velemérnek a béke és szépség. Amikor egy végtelen csendben átaludt, pihentető éjszaka után kilépünk a teraszra és megrészegülünk a tájat átlengő boldog madárcsicsergéstől, vagy a virágzó árnyékliliomok illatától - akkor nehezen felejthető élménnyel gazdagodunk. Évekig hálásan emlékezhetünk rá s erőt ad az elkövetkező munkához. Az épületeket elsősorban őrségi parasztbútorokkal rendeztük be, amelyeket saját tervezésű elemekkel egészítettünk ki - de van egy múzeumunk is. A Sindümúzeum látogatóinak rendszeresen megmutatjuk a szállásokat is, ha azokban éppen nincs vendég. Az összhatásra jellemző, hogy belépve a szállás céljára átalakított épületekbe, a látogatók rendszerint megkérdezik egymástól: - Drágám, nem tudod, hogy mi miért nem itt szálltunk meg?

 

orsegi_szallas

A veleméri Cserépmadár szállás festett előszobafala és bejárata