Sárgaliliom tanösvény (Velemér) - Felsőszeri tanösvény (Szalafő) - Körtike tanösvény (Szalafő) - Szala menti tanösvény (Szalafő) - Rezgőnyár tanösvény (Őriszentpéter) - Fürge cselle tanösvény (Kercaszomor) - Szomoróci "Eörségh" tanösvény (Kercaszomor) - Töllős tanösvény (Szentgyörgyvölgy) - ajánlott őrségi szállás

Tábla a veleméri Sárgaliliom tanösvényen
.jpg)
Az Őrség sok értékét ismerhetjük meg a közelmúltban kiépített tanösvények segítségével
A falusi turizmus keretében az Őrségbe látogatók jó része kifejezetten keresi a gyalogtúrák lehetőségét. Az Őrség kitűnő természeti környezetet és éghajlatot, a tanösvények pedig érdekes és szép látnivalók sorát kínálják e sétákhoz.
Sárgaliliom tanösvény (Velemér)
.jpg)
Sárgaliliomok a veleméri réten
A veleméri Sárgaliliom tanösvény a Belső Őrség védett növényritkaságáról kapta a nevét, amelynek egyik legnagyobb állománya ezen a vidéken található s amelyből a hollandok különféle színű változatokat nemesítettek. A túra Velemérrõl Magyarszombatfára vezeti át az érdeklõdõket 6 kilométer hosszan mutatva be a Belsõ-Õrség természeti kulturális értékeit. A tanösvény útvonala és az ennek során bemutatott ismeretterjesztõ témák alkalmasak, arra, hogy az ide látogató tirista szakember vezetése nélkül is fel tudja fedezni a természeti, építészeti, tájképi és kultúrtörténeti értékeket úgy, hogy az érzékeny területek nem sérülnek. A bemutató útvonal szabadon vagy elõzetes bejelentkezés alapján szakvezetõvel látogatható.

Virágzó rét a Sárgaliliom tanösvény mentén, Veleméren

Hazatért leszármazottak: Hollandiában nemesített liliomok a veleméri Sárgaliliom tanösvény mentén, a Cserépmadár szállás előtt
A tanösvény útvonalát úgy alakították ki, hogy a látogatók akár szakember vezetése nélkül is eligazodjanak, az érzékeny terület mégse sérüljön. Az érdeklődőket a tanösvény 11 állomásán elhelyezett táblák tájékoztatják például a veleméri Szentháromság templomtörténetéről, az őrségi népi építészetről, a Szentgyörgyvölgyi-patak, a nedves rétek, a száraz kaszálórétek és a láprétek élővilágáról, valamint a kisparaszti gazdálkodás sajátosságairól. A sárga liliomot - latin nevén Hemerocallis lilio-asphodelust - elsőként a németalföldi Carolus Clusius írta le az 1500-as évek végén, majd néhány liliomhagymát magával vitt hazájába. A sárga liliom nemesített változata később Hollandia egyik jellegzetes virágaként terjedt el Magyarországon is, azt viszont csak kevesen tudják, hogy valójában az Őrségből származik. A tanösvény kialakítását Hollandia 1,7 millió forintnak megfelelő összeggel támogatta.
.jpg)
A Sárgaliliom tanösvény egyik állomása a veleméri műemléktemplom, az Őrség egyik leglátogatottabb nevezetessége
A Sárgaliliom-tanösvény egyik tájismertető táblája a veleméri völgyben; ez a tábla a környezet madarait mutatja be a fokozottan védett haris (fogolyhoz hasonló vadmadár) élőhelyének közvetlen közelében (a haris a jobbra lévő patakpart bozótjaiban költ s erre a rétre jár ki bogarakat szedni)
Szalafő-pityerszeri kerített boronaház
A Szalafő-felsőszeri buszvárótól Szalafő-Pityerszerre vezeti a látogatókat, akik az egyes állomásain az Őrség népi építészetének szép példáival találkozhatnak. A felsőszeri útvonalszakasz autóval is bejárható, a Pityerszerre átvezető terepi szakasz azonban csak gyalogosan. A tájékozódást útirányjelző táblák segítik.
Szalafő-pityerszeri pajta
Szalafő-Csörgőszerről kiindulva a környék jellemző természeti értékeit és élőhelyeit mutatja be. A út gyalogosan, kerékpárral és szekérrel járható, a hossza 1.7 km és a Szalafő-pityerszeri népi műemlékegyütteshez vezet.
Szalafő-pityerszeri szoba
A 3.8 km hosszú tanösvény Szalafő központjától Őriszentpéterig, az Őrségi Nemzeti Park keserűszeri épületéig vezeti az érdeklődőket, akik a Szala mente élővilágát ismerhetik meg útközben. Az eligazodást ezen a tanösvényen is irányjelző táblák segítik. Csak gyalogosan járható.
A Harmatfû Természetvédelmi Oktatóközpont mellett kialakított 400 méter hosszú tanösvény tájékoztatást ad az Õrség növény- és állatvilágáról, az erdõk kialakulásáról, az erdõgazdálkodási módokról, az erdõszegélyek szerepérõl, a fasorok élõvilágáról, a helybeli õshonos háziállatokról, valamint a tókák élõvilágáról.
Az Őrségi Nemzeti Park igazgatósági épületének bejárata
A tanösvény Kercaszomorból kiindulva a Kerca-patak környékének élővilágát mutatja be. Az útvonalat irányjelző táblácskák mutatják. A 3.2 km hosszú tanösvény csak gyalogosan járható.
A 10 km hosszú tanösvény az őrség D-Ny-i szegletében, a szlovén határ közelében, a 272 lakosú Kercaszomor községben illetve annak határában található. A történeti, műemléki, néprajzi, botanikai látnivalók mellett megmutatja az őrségre hajdan jellemző gazdálkodás emlékeit is. A 16 állomáshely a falu főutcájáról kiindulva is felkereshető, de körtúra szerűen, erdei és mezei utakon is bejárható. A teljes útvonal kisebb szakaszokra is bontható.
A 3 km. hosszú tanösvény a szentgyörgyvölgyi erdő természeti értékeit és a hagyományos paraszti szálaló erdőgazdálkodást mutatja be. Megközelíthető Szentgyörgyvölgy és Magyarföld felől is.
A szálaló erdőgazdálkodás azt jelentette, hogy a parasztember tízszer is kiment a vegyes fafajokból álló erdejébe és tízszer is megnézte azt a fát, amit ki akart vágni, mielőtt kivágta volna. Közben eltervezte és megfontolta, hogy mire lesz jó a fa törzse s melyik ágából mit fog majd készíteni. Értett hozzá, mert az Őrségben apáról-fiúra szállt a szakmai tudás. Csak akkor vágta ki, amikor az már elérte a vágásérettséget s csak annyit és olyan fajtákat vágott ki, amennyit hasznosítani tudott (természetesen azt is hatékonyan tette).
Ezzel szemben a "modern" tarlóvágás mindent letarol, ami a területen van. Ezt azért teszi, hogy ne kelljen sokat vesződni a szervezéssel. Igaz ugyan, hogy az erdő termőképességét így nem lehet kihasználni (különösen nem a kevert fafajokból álló őrségi erdőkét), de ez ma senkinek sem lehet érdekes, hiszen úgyis a multinácik kezébe átjátszott erűmüvekben égetik el a legnemesebb bútorfáinkat is.
Szentgyörgyvölgyi tulipánfa egy lakatlan ház előtt
.jpg)
A veleméri Cserépmadár szállás homlokzata orgonavirágzás idején
Az öt fő elhelyezésére alkalmas Csinyálóház két hálóval, fürdőszobával és étkezőkonyhával várja a vendégeit (nászutas párnak, vagy gyermekes családnak ajánljuk). Árak és foglalás.
A véle egy portán található Cserépmadár szállás egy 3 szobás, 3 fürdőszobás, nagy konyhával és étkezővel rendelkező őrségi jellegű vendégház. Kisebb csorportnak ajánljuk, de szobánként is kivehető. Tel: 06205342780. Weblap: http://www.cserepmadar.hu, e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. A szállásdíj kifizethető SZÉP Kártya segítségével is. A veleméri Cserépmadár szállás nászutasok helyett inkább csoportoknak, baráti családoknak van teremtve. Egész ház (3 szoba, 3 fürdőszoba, konyha, étkező, 11 ágy).
.jpg)
A veleméri Cserépmadár szállás parasztházból lett az őrségi falusi turizmus kedvelt kiindulópontja